Warsztaty wielkanocne w MDK
22 marca 2017r.
Przypomnieniem o sposobach barwienia naturalnymi barwnikami, wzorach charakterystycznych dla danego regionu, jakimi narzędziami pisać, tradycjach związanych z pisanką wprowadziły w temat spotkania. Drugą techniką , którą uczestniczki zajęć poznały to odbijanie szablonów ze wzorem na koszulce, torbie płóciennej czy na serwecie lnianej za pomocą wałeczka lub gąbki. Do odbicia wzorów wykorzystano farby do farbowania tkanin. Szablony można było układać w ciekawe wzory, łączyć kolory co w sumie dało ciekawe efekty.
Jajo – króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. Już starożytni Persowie wiosną darowali swoim bliskim czerwono barwione jaja. Zwyczaj ten przyjęli od nich Grecy i Rzymianie. Czerwone pisanki mają ponoć moc magiczną i odpędzają złe uroki, są symbolem serca i miłości. Jajko jest formą najbardziej doskonałą.
Pięknie zdobione jaja (będące symbolem odradzającego się życia) od wieków zdobią polskie stoły podczas świąt wielkanocnych. Nie powinno ich zabraknąć w koszyku ze święconką. Wprawdzie przez lata sposoby barwienia i dekorowania jaj zmieniły się, ale tradycja pozostała.
Barwniki z natury
Piękne kolory skorupek można uzyskać, stosując naturalne barwniki roślinne. Świeżo wyciśnięty, lekko zakwaszony sok z buraka barwi pisankę na różne odcienie różu i czerwieni, sok z jagód – na fioletowo, wywar z suchych łusek cebuli – na wszystkie odcienie cieplej żółci aż do rudawego brązu, zaś woda, w której gotował się szczypiorek lub świeża zielona trawa – na zielono. Kora dębu, opiłki metalu czy zardzewiałe gwoździe też zabarwią skorupkę na czarny i rdzawy kolor.
Obecnie wykorzystuje się barwniki chemiczne do farbowania wełny i innych tkanin , z których uzyskać można o wiele więcej kolorów. Jednakże sposób pisania jajek nie zmienił się od lat.