Augustowski Blues Maraton - dzień II
22 lipca 2022r. 19:00
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia Augustowski Blues Maraton.
Różnorodność, luz i jakość autentycznej muzyki na żywo. Doskonali artyści z Polski i z zagranicy. Tym razem gramy na kolorowo! What's your favourite color, Baby?
22.07.22 (piątek) Kaktusik, ul. 29 Listopada 2, wstęp wolny
Dzień w kolorze niebiesko-czarnym.
19.00 Knedlove
Wokalistka Eliza Sicińska gra na gitarze akustycznej, banjolele i pianinie, jest również autorką tekstów, za które niejednokrotnie była chwalona i nagradzana. Jest dobrze znana zwłaszcza w środowisku bluesowym, m.in. z udanych występów na festiwalu Rawa Blues. Występowała z zespołami Hot Tamales i Ornery Broad. Takie też tytuły noszą dwie płyty, które dotychczas nagrała.
Gitarzysta i kompozytor Kacper Chmura kształcił się w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary.
Czerpią z bluesa, folku i jazzu. - Zanim się poznali, wszystko było w porządku. Ona czarowała, wyśpiewując duszę w swoich lirycznych piosenkach, on zachwycał dzikimi solówkami i kompozycjami, które rozkładały na łopatki. Wtedy nikt się nie spodziewał, że połączenie tych dwojga może tak namieszać. Teraz chcą jeszcze więcej.
20.15. Bye BART koncert poświęcony Pamięci Barta Sosnowskiego
21.30 PHIL BRACKEN (AUSTRALIA) z zespołem
PHILLIP BRACKEN to australijski wokalista, kompozytor, autor tekstów i gitarzysta, poruszający się muzycznie w obszarze alternatywnego soulu, indie roots, bluesa i folku.
Hipnotyzujący, pięknej barwy głos, urzekająca osobowość sceniczna oraz rytmiczna, wciągająca słuchacza muzyka. Porównywany jest za poruszające brzmienie gitary i ciepło głosu do takich artystów jak Ben Harper, Jeff Buckley, Nick Drake czy Josh Garrels, jednocześnie doceniany za własny styl i gwarancję dużej dawki niepowtarzalnych emocji.
BART SOSNOWSKI
Drugi dzień Blues Maratonu zostanie zdominowany przez jedno wydarzenie – koncert, którym pożegnamy wielkiego przyjaciela naszej imprezy. Barta Sosnowskiego usłyszałem w sierpniu 2018r w radiowej Trójce. Już we wrześniu rozpoczęto negocjacje na temat jego występu na Blues Maratonie. Kontrakt został rozszerzony o występ w Kaktusiku na tzw. koncercie walentynkowym chociaż odbył się 31.01.2019r. Po tym występie, red. Jan Chojnacki zaprosił Barta na Suwałki Blues Festiwal. Kiedy zaprosiłem Barta na nasz festiwal był kompletnie nieznanym artystą kilka razy zaprezentowanym w znanym programie radiowym. Kiedy zjawił się na festiwalu był już zwycięzcą Blues Challenge na suwalskiej imprezie i laureatem nagrodzonym w konkursie „Mateusze” przeprowadzonym przez radiową Trójkę, a za chwilę miał wystąpić w Męskim Graniu u boku Organka.
W 2020 r z powodu Covid 19 życie koncertowe zamarło. Tuż przed pierwszym lockdownem w dniu 1.03.2020r miałem szczęście uczestniczyć w koncercie promującym drugą płytę Barta w radiowej Trójce. Patrząc na jego występ zdałem sobie sprawę jak blisko Bartowi do Rolling Stonesów. Tak zrodził się pomysł koncertu Moves like Jagger. Bart chętnie przyjął propozycje i dziwnym trafem został dokooptowany do składu na koncert Free Bird, gdzie miał wykonać dwie piosenki, a zaśpiewał połowę repertuaru.
Jak widział swój udział w ostatnim festiwalu sam Sosnowski wynika z jego wpisu na znanym portalu społecznościowym: „Blues Maraton w Augustowie to chyba najbardziej magiczny festiwal na jakim grałem. Zwłaszcza gdy - zupełnie niespodziewanie - udało mi się wziąć udział w 3 różnych wydarzeniach. Wszystkim, z którymi miałem przyjemność współpracować OGROMNIE DZIĘKUJĘ.”
Dodać jeszcze trzeba, że Bart wziął udział w nagrywaniu płyty „Pandemic Session in Augustów”. Ciągle mamy w pamięci znakomite koncerty Barta w 2021.
Dlatego nie mogliśmy przejść obojętnie wobec śmierci Barta. Chcemy go pożegnać muzyką, którą grał na naszym festiwalu, czyli nie tylko jego kompozycjami, ale też utworami z koncertów British Invasion i tymi, które wykonał w 2021. W składzie zespołu wykonującego koncert Bye Bart znajdą się muzycy, z którymi nagrywał Pandemic Session in Augustów.
Czeka nas bardzo dużo emocji.
Pozostali wykonawcy występujący tego dania nie będą stanowić tylko tła dla głównego wydarzenia. Duet Knedlove to nowa formacja z udziałem Elizy Sicińskiej znanej z Hot Tamales i Ornery Broads. Towarzyszy jej gitarzysta Kacper Chmura, znany do tej pory tylko z zespołu Wielkolud. Sami o swojej muzyce piszą: Czerpiemy z wielu źródeł: z soulu, folku, jazzu, bluesa; ale tak naprawdę po prostu gramy siebie. Nasze piosenki to opowieści, w których niezwykle łatwo się rozpłynąć. Płyńcie z nami!
Piątkowy wieczór zakończymy z muzyką Phila Brackena australijskiego songwritera. Jego muzyka jest jak meandrujący duch – zawiera elementy soulu alternatywnego, indie roots, bluesa i folku, walory kierowane rytmicznym i hipnotycznym stylem gitarowego grania. Wszystko to wzbogacone tym sugestywnym głosem unoszącym słuchaczy w eter po to, by po chwili, jeszcze w tej samej linijce piosenki, szybko sprowadzić ich z powrotem na ziemię. Bracken nagrał swój debiutancki minialbum w 2008 r. w Sydney, pod kierunkiem lokalnego gitarzysty i producenta Petera Northcote’a. Niezależnie wydany „Everything Looks Better in Candlelight” szybko zwrócił na siebie uwagę w Europie po emisji radiowej i porównaniach do znanych artystów takich jak Roy Harper, Ben Harper, Neil Young, Jeff Buckley.
Liczne koncerty w Australii i jego nowym domu – Polsce pozwoliły Bracken’owi zdobyć w Europie zwolenników jego solowych koncertów, festiwali i tournee w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Czechach i oczywiście Polsce.
Sławomir Mitros